Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/Nutricion5 probleme shëndetësore që ju pengojnë të bini nga pesha

5 probleme shëndetësore që ju pengojnë të bini nga pesha

Google search engine

Njerëzit jo gjithmonë shtojnë peshë vetëm nga ngrënia e ëmbëlsirave, ushqimeve të shpejta dhe mungesa e aktivitetit fizik. Ndonjëherë këtë mund ta shkaktojë dhe ndonjë problem shëndetësor.

Google search engine

Më poshtë keni disa prej tyre:

Google search engine

Diabeti i tipit II mellitus

Në rastin e diabetit të tipit II, ndryshe nga tipi I, pankreasi ynë prodhon insulinë të mjaftueshme, por receptorët tanë nuk reagojnë ndaj saj dhe ato bëhen tolerante ndaj insulinës. Si rezultat, sasia e tepërt e këtij hormoni të akumuluar shkakton obezitet.

Rreziku kryesor është që kjo sëmundje mund të mos vërehet për një periudhë të gjatë kohore dhe mund të zbulohet vetëm gjatë një analize gjaku. Karakteristikat normale të diabetit si etja e tepërt ose urinimi i tepërt mund të mos shfaqen. Por nëse keni edhe kruarje, kjo mund të jetë një arsye për t’u shqetësuar.

Hipotiroidizmi

Sa më mirë të funksionojë tiroidja, aq më i mirë është metabolizmi juaj. Mungesa e hormoneve tiroide ngadalëson metabolizmin tonë. Një metabolizëm i ngadaltë mund të jetë rezultat i hipotiroidizmit.

Në fillim, hipotiroidizmi mund të ngatërrohet me lodhjen e tepërt, sepse nganjëherë ne i konsiderojmë përgjumjen, lodhjen dhe kapacitetin e reduktuar për të punuar si tregues që ne jemi duke e munduar veten.

Por duhet të jemi të kujdesshëm. A ju thahet lëkura? A janë të brishtë thonjtë dhe flokët? A përjetoni anemi, përzierje dhe kapsllëk? Ndoshta është për shkak të hipotiroidizmit: metabolizmi juaj përkeqësohet, zorrët tuaja fillojnë të punojnë më ngadalë dhe ju fitoni peshë.

Nëse i keni vërejtur këto simptoma, rekomandohet të vizitoni një mjek pasi dieta dhe ushtrimet nuk do të ndihmojnë këtu.

Prolaktinoma

Hormoni i prolaktinës është përgjegjës për funksionet normale riprodhuese dhe, tek nënat, për ushqyerjen me gji. Është gjithashtu përgjegjës për dërgimin e ushqyesve thelbësorë, në sasi të nevojshme, tek një foshnje. Kur hipofiza prodhon shumë prolaktinë, tumoret beninje mund të shfaqen (më shpesh tek gratë sesa tek burrat.)

Karakteristikat kryesore janë: sekretimi patologjik i qumështit që nuk lidhet me lindjen dhe periodat e parregullta tek gratë. Burrat përjetojnë zvogëlim të dëshirës seksuale, çrregullime mendore, probleme të syve dhe dhimbje koke. Të dyja gjinitë vuajnë nga shtimi i kilogramëve të tepërt në gjoks dhe në shpatulla.

Kjo sëmundje mund të shërohet. Kështu që nuk duhet të humbni kohë dhe të shkoni menjëherë tek një endokrinolog.

Stresi dhe depresioni

Çfarë është kortizoli dhe pse na duhet? Kortizoli është një hormon që prodhohet nga gjëndrat mbiveshkore. Kontrollon metabolizmin e karbohidrateve dhe është i përfshirë në përgjigjen ndaj stresit. Qëllimi i tij është të kursejë energjinë e trupit gjatë situatave stresuese.

Stresi kronik shkakton prodhimin e vazhdueshëm të kortizolit dhe adrenalinës. Në këtë rast, kortizoli shndërron energjinë tonë në yndyrë dhe e ruan atë.

A përjetoni lodhje, pagjumësi apo plogështi? Me siguri jeni duke rënë në depresion dhe nuk ka të bëjë vetëm me gjendjen e keqe, është një sëmundje serioze që vetëm një ekspert është në gjendje ta trajtojë.

Sindromi i vezores policistike

Kur pesha e tepërt shfaqet së bashku me perioda të parregullta dhe migrene, një person ndoshta vuan nga polikistoza. Në këtë rast, pjesa e sipërme e trupit fiton peshë dhe bëhet e “rëndë”. Për më tepër, fillojnë të rriten qime të padëshiruara, shfaqen probleme të lëkurës dhe zëri bëhet më i thellë.

Arsyeja është mungesa e hormoneve seksuale. Qelizat e vezëve nuk zhvillohen siç duhet dhe mbeten të bashkangjitura në vezoret. Një në çdo 5 gra vuan nga kjo sëmundje e pakëndshme. Sidoqoftë, sëmundja është e shërueshme.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments