Thursday, May 23, 2024
HomeShëndetësi/NutricionNëse dëshironi një tretje të shëndetshme dhe normale, duhet t’i hani shpesh...

Nëse dëshironi një tretje të shëndetshme dhe normale, duhet t’i hani shpesh këto lloje frutash

Google search engine

Tretja e rregullt është e rëndësishme për shëndetin e zorrëve dhe rrjedhimisht shëndetin e përgjithshëm. Tretja mund të ndikohet në mënyra të ndryshme, duke përfshirë ushqimin. Ngrënia e disa llojeve të frutave mund të nxisë tretje të shëndetshme dhe të rregullt dhe janë pikërisht këto ushqime që duhen ngrënë më shpesh. Mund t’i hani vetëm ose në kombinime të ndryshme në mëngjes, si ëmbëlsira dhe të ngjashme.

Google search engine

Bananet

Google search engine

Bananet përmbajnë ujë, fibra dhe kalium që mund të ndihmojnë në promovimin e rregullsisë dhe funksionit normal të tretjes. Ushqimet e pasura me fibra, si bananet, ju ndihmojnë gjithashtu që të mos keni probleme me fryrjen, ngërçet e stomakut dhe gazrat. Gjithashtu nxit rritjen e baktereve të shëndetshme që kanë një efekt pozitiv në funksionimin e zorrëve.

Papaja

Edhe pse jo aq popullor sa bananet, papaja njihet për përfitimet e saj në tretje. Papaja përmban enzimën papainë, e cila ndihmon në zbërthimin e proteinave, duke përmirësuar tretjen. Gjithashtu, papaja përmban një përqindje të lartë të fibrave dhe ujit që ndihmojnë në promovimin e tretjes dhe mbajtjen e traktit tretës të shëndetshëm, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Kivi

Kivi përmban aktinidinë, një enzimë që mbështet tretjen normale dhe ndihmon në zgjidhjen ose lehtësimin e çrregullimeve të tjera të tretjes. Ndikon në përmirësimin e simptomave si kapsllëku, shqetësimet e barkut dhe refluksin e acidit.

Fruta kokrra të kuqe

Manaferrat njihen për shumë përfitime shëndetësore dhe një prej tyre është një ndikim pozitiv në tretje. Frutat si boronicat, luleshtrydhet, mjedrat dhe manaferrat përmbajnë fibra dietike dhe antioksidantë që promovojnë shëndetin e zorrëve dhe tretjen, raporton Health Shots.

Mollët

Një tjetër frut i njohur në këtë listë janë mollët. Ato janë të pasura me fibra, gjë që i bën ata një zgjedhje të shkëlqyer të frutave për tretje. Ato ndikojnë në ndjenjën e zgjatur të ngopjes dhe nxisin rritjen e baktereve të dobishme të zorrëve, transmeton Health Shots.

Avokado

Avokadot janë të mbushura me fibra dhe lëndë ushqyese, si kaliumi, të cilët ndihmojnë në promovimin e tretjes së rregullt dhe normale. Gjithashtu, avokado është një ushqim me fruktozë të ulët, që do të thotë se mund të ndihmojë në shmangien e gazrave dhe fryrjes.

Mango

Mangot përmbajnë fibra dietike dhe komponime amilazë që mund të ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut dhe stabilizimin e sistemit tretës. Është një shtesë e mirë diete, sepse mund të ndihmojë në shmangien e gazrave, fryrjes dhe shqetësimit të barkut.

RELATED ARTICLES
Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments