Tuesday, May 28, 2024
HomeShëndetësi/NutricionPesë vitamina që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj gjatë muajve të dimrit

Pesë vitamina që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj gjatë muajve të dimrit

Google search engine

Sezoni i të ftohtit dhe gripit është në prag, dhe ajo që hani mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm, duke mbajtur larg sëmundjet sezonale.

Google search engine

Mjekët kanë treguar se cilat janë vitaminat më të mira që duhet të shtoni në dietën tuaj.

Google search engine

Ekzistojnë dy grupe kryesore të vitaminave, të tretshme në ujë dhe të tretshme në yndyrë, dhe në varësi të grupit ku bëjnë pjesë, kërkohet pak a shumë konsumim.

Vitaminat e tretshme në yndyrë, duke përfshirë vitaminat A, D, E dhe K, mund të ruhen në mëlçi dhe indet yndyrore, që do të thotë se mund të ketë rrezik të akumulimit nëse konsumohen tepër.

Nga ana tjetër, vitaminat e tretshme në ujë, si vitamina C ose tetë vitaminat B, përfshirë tiaminën, riboflavinën, niacinën, acidin pantotenik, biotinën, folatin dhe B12 dhe 7, mund të absorbohen lehtësisht në indet e trupit dhe të metabolizohen më shpejt se vitaminat e tretshme në yndyrë.

Gjatë dimrit, është e zakonshme të merret vitamina D, e cila zakonisht prodhohet nga trupi kur ekspozohet në diell, që do të thotë se mund të mungojë në dimër.

“Siç do ta dini, nëse jetoni në Mbretërinë e Bashkuar, muajt e gjatë të dimrit mund të na shohin të kalojmë ditë, apo edhe javë, pa ekspozimin e duhur ndaj dritës së diellit, marrja e dobësisë me suplemente mund të jetë tepër e vlefshme, dhe rekomandohet gjithashtu nga NHS England”, tha për Express.co.uk nutricionistja Melissa Snover.

Ndërkaq, Lisa Scheepers, nutricioniste në Fresh Fitness Food, shtoi se vitamina D “promovon përthithjen e kalciumit dhe fosforit nga dietat tona, duke e bërë atë thelbësore për ruajtjen e shëndetit të kockave dhe muskujve”, ndërsa gjithashtu kontribuon në “funksionimin normal të sistemit imunitar dhe inflamatorëve tanë, mekanizmat e reagimit”.

Nivelet e ulëta të vitaminës D shoqërohen me një sërë problemesh, duke përfshirë një rrezik më të lartë të shëndetit të dobët muskuloskeletor, si rakitizmi, osteomalacia, rrëzimet dhe forca e dobët e muskujve.

Një tjetër vitaminë thelbësore për të mposhtur ftohjet e dimrit është vitamina A, e cila ndihmon në rritjen e prodhimit dhe rritjen e qelizave imune.

Nutricionistja e shëndetit publik, Doktoresha Emma Derbyshire nga Shërbimi Informativ i Shëndetit dhe Suplementeve Ushqimore (HSIS), tha: “Marrja e ulët mund të rrisë rrezikun e patogjenëve që pushtojnë syrin dhe traktin respirator.

Vitamina A mund të gjendet në një sërë ushqimesh, të tilla si karotat, perimet me gjethe jeshile, vajrat e peshkut dhe produktet e qumështit.

Melisa Snover tha se një tjetër vitaminë kyçe për t’ju ndihmuar të qëndroni larg gripit të dimrit është zinku.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments