Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionGjërat e mahnitshme që i ndodhin trupit kur filloni të merrni vaj...

Gjërat e mahnitshme që i ndodhin trupit kur filloni të merrni vaj peshku çdo ditë

Google search engine

Mijëra suplemente ushqimore të prezantuara në dyqane ju premtojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme, por faktikisht pak prej tyre funksionojnë.

Google search engine

Ndër ushqimet që gjithmonë funksionojnë është vaji i peshku, efekti i të cilit është dëshmuar edhe shkencërisht, transmeotn Telegrafi.

Google search engine

Nëse filloni të merrni vaj peshku çdo ditë, ai do t’jua:

Përmirësojë shëndetin e zemrës

Acidet yndyrore omega-3 të cilat gjinden në vaj të peshkut shërbejnë si mbrojtës të fortë të zemrës. Omega-3 i zvogëlon rreziqet e sulmeve të zemrës dhe të trurit.

Përmirësojë memorien

Vaji i peshkut është esencial për një funksion të mirë të trupit sepse acidet yndyrore omega-3 janë blloqet kryesore ndërtuese të membranave dhe strukturave qelizore. Qelizat tona nervore kanë nevojë për këto acide në mënyrë që të funksionojnë më së miri.

Hulumtimet tregojnë se vaji i peshkut e përmirëson memorien, por ky efekt zvogëlohet me moshën.

Përveç këtyre dyjave, vaji i peshkut ndihmon edhe në ngritjen e disponimit, zvogëlimin e peshës, zvogëlimin e ndikimit të ajrit të ndotur, e mbron shikimin, kontribuon në shëndetin e lëkurës, etj.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments