Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionVështirë dallohen nga alergjitë, intolerancat më të shpeshta ushqimore

Vështirë dallohen nga alergjitë, intolerancat më të shpeshta ushqimore

Google search engine

Nëse jeni intolerant ndaj disa ushqimeve, do të thotë se keni vështirësi në tretjen e atyre ushqimeve ose përbërësve të caktuar në to, gjë që ju bën të ndiheni keq.

Google search engine

Disa nga reaksionet alergjike më të zakonshme përfshijnë kruajtjen e lëkurës, kollën ose ënjtjen e buzëve, fytyrës dhe syve. Ndryshe nga reaksionet alergjike, intoleranca ndaj disa grupeve ushqimore është më e vështirë për t’u zbuluar.

Google search engine

Alergjitë ushqimore shkaktohen nga problemet në sistemin tuaj imunitar, ndërsa intolerancat lindin nga sistemi tretës. Simptomat shpesh do të shfaqen disa orë pasi të keni ngrënë atë që nuk i pëlqen trupit tuaj.

Simptomat më të zakonshme janë fryrje, gazra, dhimbje barku, kapsllëk, diarre dhe nauze. Gjithashtu mund të ndiheni të lodhur, të keni dhimbje koke ose të keni skuqje.

Produktet e qumështit

Produktet e qumështit janë të parat në listën e ushqimeve ndaj të cilave njerëzit kanë intolerancë. Sipas hulumtimit të dietologes Natalie Rizzo, rreth 65 për qind e njerëzve nuk mund ta tolerojnë laktozën, e njohur edhe si sheqeri i qumështit, i cili gjendet në qumështin e kafshëve.

Simptomat e intolerancës ndaj laktozës janë: gazra, fryrje ose diarre. Nivelet e (in)tolerancës ndryshojnë nga personi në person, kështu që ju, për shembull, mund të hani kos pa ndjerë siklet.

Ushqimet në listën e kuqe të FODMAP

Edhe pse tingëllon zhargon, FODMAP është një akronim i njohur për njerëzit që vuajnë nga sindroma e zorrës së irrituar. Redukton oligosakaridet, disakaridet, monosakaridet dhe poliolet e fermentueshme – ushqime që përmbajnë ato që njihen si karbohidrate me zinxhir të shkurtër, të cilat disa njerëz e kanë të vështirë t’i tretin.

Prandaj, lista e ushqimeve që duhet të shmangni është e gjatë. Secili prej ushqimeve duhet të kontrollohet veçmas, sepse ekziston mundësia që, për shembull, trupi juaj t’i tolerojë mirë produktet që përmbajnë elbin, por të mos i tolerojë ushqimet që përmbajnë thekër. Ushqimet që janë në listën e “të ndaluarve” zakonisht përmbajnë gluten, prandaj shpesh quhen intolerancë ndaj glutenit.

Ushqimet me përmbajtje të lartë histamine

Histamina është e përfshirë në shumë nga funksionet tona trupore, por disa mund të mos kenë mjaftueshëm një enzimë të quajtur diamine oksidazë për ta metabolizuar atë në zorrët e tyre. Mikrobet në zorrën tuaj prodhojnë histaminë pas shpërbërjes së ushqimeve që përmbajnë histaminë.

Këto janë ushqime të tilla si peshku dhe butakët, ushqimet e fermentuara që përfshijnë uthull dhe alkool, spinaq, domate, patëllxhan dhe avokado.

Përveç simptomave të përmendura, mund të keni edhe të ngjashme me alergjitë, si rrjedhje hundësh, skuqje dhe rrahje të shpejta të zemrës pas ngrënies.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments