Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionAjvar “joklasik”: Bëhet në 30 minuta dhe është një zëvendësues i përsosur...

Ajvar “joklasik”: Bëhet në 30 minuta dhe është një zëvendësues i përsosur për lyerjen e tuaj të preferuar të bukës

Google search engine

Nëse ju pëlqen ajvari, por nuk ju pëlqen të qëndroni me orë të tëra pranë shporetit, ja një recetë e mrekullueshme

Google search engine

Ajvari është një nga përhapjet më të njohura në të gjithë Ballkanin. Speci i kuq renditet si përbërësi kryesor, por ka variante të ndryshme me shtimin e patëllxhanit, specave djegës dhe hudhrës.

Google search engine

Përgatitja e tij mund të zgjasë disa orë. Prandaj, nëse dëshironi të keni ajvar shtëpiak që do ta hani menjëherë, provoni këtë recetë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 8 speca të kuq
▪ 2 lugë vaj
▪ 4 thelpinj hudhre
▪ 2 lugë çaji kripë
▪ erëza të tjera sipas dëshirës

Përgatitja:

Specat e ajvarit më së shpeshti piqen në skarë ose në furrë, por opsioni më i shpejtë është t’i piqni specat në tigan. Nëse vendosni t’i piqni në një tigan, do t’ju duhet një kapak.

Gjëja më e rëndësishme është t’i piqni në temperaturë mesatare që të mos digjen. Kur të jenë pjekur njëlloj nga të gjitha anët, lërini mënjanë të ftohen.

Hapi më i rëndësishëm në këtë recetë është qërimi i specave. Pasi të keni përfunduar së qëruari, vendosni specat në një blender dhe shtoni vaj bimor dhe erëza sipas dëshirës.

Kripa dhe hudhra janë zakonisht erëzat bazë në këtë recetë, por mund të shtoni edhe erëza të tjera sipas dëshirës dhe përzihet në trashësinë e dëshiruar.

Ajvarin e përftuar e derdhim në enë qelqi sterile, e mbyllim mirë dhe e vendosim në një vend të errët dhe të freskët.

Shijojeni.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments