Tuesday, October 3, 2023
HomeShëndetësi/NutricionShega, fruti që parandalon plakjen e parakohshme

Shega, fruti që parandalon plakjen e parakohshme

Google search engine

Shega me të vërtetë mund të ”mburret” për përfitimet që u jep njerëzve, që janë të panumërta, dhe mund të konsiderohet si një nga frutat më të dobishme në botë.

Google search engine

Le të përmbledhim vetitë e saj si më poshtë:

Google search engine

Antioksidues dhe antiplakje: shega është me të vërtetë e pasur me antioksidantë, substanca të afta për të përballuar radikalet e lira përgjegjëse për plakjen qelizore. Në veçanti, është një burim i flavonoideve që ndihmojnë trupin tonë të mbetet i shëndetshëm dhe të parandalojë plakjen e parakohshme.

Google search engine

Multivitamina: është burim i disa vitaminave, veçanërisht i vitaminës A, vitaminës C, vitaminës E dhe vitaminave të grupit B.

E pasur me kripëra minerale: shega përmban kripëra të rëndësishme minerale si mangani, kaliumi, zinku, bakri dhe fosfori.

E dobishme për sistemin imunitar: në vjeshtë, përmbajtja e saj në vitamina të çmuara (sidomos vitamina C) dhe të gjitha substancat e tjera të pranishme në fruta, na ndihmon të parandalojmë sëmundjet sezonale dhe të forcojmë trupin duke ndihmuar sistemin imunitar të funksionojë.

Antibakterial dhe antiviral: shega ka aftësinë t’i kundërvihet veprimit të viruseve dhe baktereve, duke ndihmuar kështu në ruajtjen e shëndetit të organizmit.

Kolesteroli dhe presioni: ky frut, i ngrënë me një farë qëndrueshmërie, ndihmon për të mbajtur nën kontroll nivelet e kolesterolit dhe për të ulur presionin e gjakut veçanërisht kur rritja e tij është për shkak të shkaqeve të ushqimit.

Forcon zorrët dhe ndihmon stomakun: një studim i fundit ka identifikuar një molekulë në frutat e shegës që forcon barrierën e zorrëve dhe lufton sëmundje të tilla si koliti dhe sëmundja e Crohn. Konsumimi i këtij fruti gjithashtu promovon tretjen dhe ndihmon në rast të papërshtatshmërisë.

Mbron trurin: Konsumi i rregullt i këtij fruti është treguar i dobishëm për mirëqenien e trurit. Përmirëson kujtesën dhe mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve degjenerative.

Antiinflamator dhe antitumor: disa studime kanë treguar fuqinë antikancerogjene të shegës. Falë substancave të tij të dobishme, në fakt, në veçanti flavones, acideve yndyrore të konjuguara, fenilpropanoideve dhe acideve hidrobenzoike, dhe fuqisë antiinflamatore mund të ndihmojë në parandalimin e disa llojeve të kancerit të tilla si ai i gjirit dhe prostatës.

Forcon kockat dhe lufton artritin: shega kontribuon në shëndetin e kërcit, duke ruajtur funksionalitetin e saj dhe forcon kockat. Për më tepër, duke pasur parasysh fuqinë e tij anti-inflamatore, mund të ndihmojë ata që vuajnë nga artriti dhe artrozat.

Ndihmon veshkat: shkenca ka nxjerrë në pah efektet e ekstraktit të shegës për të mbrojtur veshkat dhe për të mbrojtur trupin tonë nga infeksionet që prekin këto organe.

Parandalon humbjen e masës dhe forcës muskulore: studimet kanë zbuluar se urolitina, një substancë e prodhuar nga mikrobiota e zorrëve pas konsumimit të lëngut të shegës, është në gjendje të përmirësojë shëndetin e muskujve.

Google search engine
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments