Saturday, April 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionRreziku i zhvillimit të diabetit ndikohet nga koha kur e hani mëngjesin

Rreziku i zhvillimit të diabetit ndikohet nga koha kur e hani mëngjesin

Google search engine

Mëngjesi konsiderohet vakti më i rëndësishëm i ditës. Kjo ndodh sepse trupi juaj kalon një të ashtuquajtur agjërim gjatë gjumit dhe ka nevojë për energji në mëngjes. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hani mëngjes më herët.

Google search engine

Një studim i ri nga Instituti i Shëndetit Global në Barcelonë, i cili u krye në 100.000 njerëz, tregoi se koha kur vendosni të hani mëngjes mund të rritë shanset për t’u prekur nga diabeti.

Google search engine

Autori kryesor i studimit ka thënë se ngrënia e mëngjesit pas orës 9:00 rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 59 për qind, krahasuar me njerëzit që hanin mëngjes para orës 8:00 të mëngjesit.

Gjithashtu, përmes hulumtimit, ata zbuluan se nuk është e shëndetshme ta anashkalosh plotësisht mëngjesin, sepse kjo gjithashtu rrit shanset për diabetin dhe zbuluan se darka pas orës 22:00 mund ta rritë rrezikun e kësaj sëmundjeje. Ata theksojnë se njerëzit që hanë më shpesh vakte më të vogla, ulin rrezikun e diabetit.

Në mënyrë të veçantë, ekspertët thonë se metabolizmi duhet të mbahet në përputhje me orën e brendshme të trupit, e njohur si ritmi cirkadian, i cili reagon ndaj dritës. Kështu organizmi konstaton se jeni zgjuar gjatë ditës, ndërsa kur bie errësira sinjalizon se është koha për të fjetur.

Studimet e mëparshme kanë treguar gjithashtu se të ngrënit jashtë sinkronizimit me ritmin tuaj të përditshëm, mund ta rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe mbipeshës. Edhe pse diabeti është më i zakonshëm te të moshuarit, ekspertët kanë paralajmëruar se tani po përhapet më shpejt edhe te njerëzit nën moshën 40 vjeçare.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments