Saturday, April 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionPesë shenja që tregojnë se duhet të konsumoni më shumë proteina

Pesë shenja që tregojnë se duhet të konsumoni më shumë proteina

Google search engine

Proteina është jetike për shëndetin e mirë, si një nga tre makronutrientët që përbëjnë ushqimin që hamë, së bashku me karbohidratet dhe yndyrat.

Google search engine

Nutricionisti David Wiener thotë se proteina është një pjesë kyçe e një diete të shëndetshme, sepse luan një rol kyç në krijimin dhe mirëmbajtjen e çdo qelize në trupin tonë.

Google search engine

“Trupi ynë nuk mund të ruajë proteina, kështu që konsumimi i përditshëm është i rëndësishëm, me trupin tonë duke përdorur proteinën që hamë ose pimë si blloqe ndërtimi për kockat dhe muskujt, si dhe për të riparuar çdo dëmtim të indeve”, është shprehur ai.

David shpjegon se proteina përdoret gjithashtu për të oksigjenuar trupin dhe për ta furnizuar me lëndë ushqyese jetike, si dhe përfshihet në tretje dhe në rregullimin e hormoneve.

Gjumi i keq

Ju luftoni me pagjumësinë dhe e keni të vështirë të flini. Truri juaj ka aftësinë t’i kontrollojë të gjitha hormonet që janë të nevojshme për një gjumë të mirë.

“Kur trupit tuaj i mungojnë proteinat e nevojshme për të mbajtur një tru të shëndetshëm, kjo mund të çojë në çekuilibrime hormonale që përfundimisht do të ndikojnë në gjumin tuaj”, është shprehur nutricionisti.

Gjendja e flokëve

Flokët tanë përbëhen kryesisht nga një proteinë e quajtur keratin. David shpjegon se nëse nuk jeni duke marrë mjaftueshëm proteina në mënyrë të qëndrueshme, me kalimin e kohës mund të vëreni se flokët fillojnë të hollohen ose të bien.

“Kjo është për shkak se trupi ndalon përdorimin e proteinave për proceset siç është rritja e flokëve”, ka shtuar ai.

Ftohje më të shpeshta

Nëse e gjeni veten duke u sëmurë më shpesh se zakonisht, fajin mund ta ketë mosmarrja e proteinave.

“Sistemi imunitar ka nevojë për proteina për ta mbrojtur trupin tuaj dhe për t’i luftuar substancat e huaja, si bakteret dhe viruset. Kur trupi juaj nuk ka sasinë e duhur të proteinave, numri i qelizave të reja të bardha të gjakut zvogëlohet. Kjo rezulton në një sistem imunitar të dobësuar dhe një rrezik në rritje të infeksioneve”, është shprehur eksperti.

Dëshira për ushqim

Dëshirat e shpeshta për ushqim dhe nevoja për të ngrënë shpesh mes vakteve mund të jenë rezultat i proteinave të pamjaftueshme dhe shumë karbohidrateve të rafinuara, pasi proteinat balancojnë nivelet e larta dhe të ulëta të sheqerit në gjak.

Dëshira për ushqime të ëmbla si ëmbëlsirat, çokollata dhe biskotat, janë të zakonshme. Në këtë situatë, mund të dëshironi të hani më shumë ëmbëlsira se më parë dhe gjithashtu të ndjeheni sikur nuk jeni kurrë plotësisht të kënaqur.

Mjegullimi i trurit

“Nivelet e balancuara të sheqerit në gjak janë të rëndësishme për shumë funksione në të gjithë trupin, duke përfshirë aftësinë për të qëndruar i fokusuar. Kur këto nivele rriten e ulen, mund të jetë e vështirë të mendosh dhe të kryesh edhe detyra themelore, dhe kjo gjendje njihet si ‘mjegullimi i trurit’. Kjo për shkak se një rrjedhë e qëndrueshme e karbohidrateve është e nevojshme për të ushqyer trurin, dhe ngrënia e proteinave me vakte ndihmon në çlirimin e karbohidrateve në kohë, kështu që ju të merrni një rrjedhë të qëndrueshme të energjisë në vend të atyre pikave”, ka shpjeguar David.

Mbështetja në ushqime për energji do t’ju japë vetëm nxitje të shkurtra që shoqërohen me mjegullim të trurit. Sigurohuni që të përfshini proteina me çdo vakt dhe shmangni ushqimet që përmbajnë karbohidrate.

 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments