Saturday, April 20, 2024
HomeLajmeRama: Varhelyi nuk e zhgënjeu rajonin, autobusi i unionit po bëhet interesant

Rama: Varhelyi nuk e zhgënjeu rajonin, autobusi i unionit po bëhet interesant

Google search engine

“Komisioneri ynë nuk e zhgënjeu kurrë rajonin tonë, veçanërisht në kohë të vështira”.

Google search engine

Kështu e nis reagimin e tij, kryeministri shqiptar Edi Rama sa i takon deklaratës së Komisionerit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi se përshëndet çdo vendim që merr Këshilli.

Google search engine

“Duhet pranuar se pas fjalimit të papritur të Presidentit Michel në Forumin Strategjik të Bled, autobusi i ngadalshëm i BE-së po bëhet një vend interesant për të qëndruar edhe pa një vend të lirë – pa dyshim që pasagjerët e Ballkanit Perëndimor mund të durojnë më mirë gjatësinë e udhëtimit duke ndjekur një bisedë me zë të lartë”.

Më herët, Varhelyi komentoi deklaratën e presidentit të Këshillit të Evropës Charles Michel ku sugjeroi se Bashkimi Evropian duhet të jetë gati të pranojë shtete të reja anëtare deri në vitin 2030.

Sipas Varhelyi-t, nuk bëhet fjalë për data por është më shumë çështje vullneti nga ana e BE-së.

Gjithashtu ai thekson se lidhet edhe me ofrimin nga ana e “vendeve tona partnere në Ballkanin Perëndimor apo tre vendeve të tjera kandidate”.

“Komisioni është i gatshëm të bëjë çdo propozim për të arritur atje dhe këtë do ta shihni tashmë në tetor, kur do të bëjmë propozime thelbësore duke përfshirë Planin e Rritjes, të cilin Presidenti ynë e ka shpjeguar tashmë në Bratislavë, që do të përshpejtojë jo vetëm institucionalin, por edhe integrimin real. Integrimi real i njerëzve dhe i ekonomive në Bashkimin Evropian”.

Vendet kandidate për në BE akuzuan institucionet e Brukselit për zhvendosjen e objektivave dhe shprehën një sërë shqetësimesh me afatin kohor të Michel.

Duke folur në një forum në Bled, Slloveni, të hënën, shefi i Këshillit tregoi se BE duhet të jetë gati të pranojë anëtarë të rinj në vitin 2030, në një përpjekje për të ringjallur debatin e zgjerimit të BE-së.

Por fjalët e tij u pritën me bezdi nga udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe Komisioni Evropian, i cili refuzoi të mbështeste objektivin.

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, shprehu dyshime se vendi i tij do të jetë gati për t’u bashkuar deri në vitin 2030 – por ai ia hodhi fajin Brukselit për këtë.

“Nuk duhet të ketë vetëm reforma dhe kritika që janë të nevojshme, por edhe mbështetja më konsekuente dhe nuk po flas vetëm nga pikëpamja financiare, por edhe aksesi në treg i sipërmarrjeve tona”, tha kreu shqiptar, duke nënvizuar se BE-ja ka mbetur prapa SHBA-ve dhe Kinës në mbështetjen e saj financiare për infrastrukturën në rajon.

Disa vende të Ballkanit kanë qenë vende kandidate për në BE prej vitesh, duke shkaktuar shqetësime në rajon se Brukseli nuk dëshiron që ata të bashkohen me klubin. Por lufta e Rusisë në Ukrainë ka ringjallur debatin mbi zgjerimin, i cili do të diskutohet nga liderët e BE-së në një mbledhje jozyrtare në Spanjë në tetor.

Duke folur në Bled, Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, akuzoi BE-në për zhvendosjen e shtyllave dhe zvarritjen e saj drejt zgjerimit të BE-së.

“Arsyeja e parë është se procesi zgjat kaq shumë dhe nuk ka fund në horizont. E dyta është se kriteret ose çfarë duhet të bëni për të përparuar po ndryshojnë vazhdimisht,” tha ajo.

Edhe homologu i saj malazez Dritan Abazovic kritikoi BE-në për mosmbajtjen e premtimeve të saj në Ballkan.

“Nuk është e drejtë që të na kërkohet të bëjmë diçka, dhe më pas, pasi e bëjmë atë, ata thonë: “Kjo është mirë, por tani nuk është momenti për diçka”, tha ai.

“2030 është shumë larg për ne”, shtoi Abazovic, duke iu referuar objektivit të Michel.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments