Monday, May 27, 2024
HomeShëndetësi/NutricionÇfarë ndodh me shëndetin tuaj nëse konsumoni mjaltë çdo mëngjes

Çfarë ndodh me shëndetin tuaj nëse konsumoni mjaltë çdo mëngjes

Google search engine

Mjalti është produkti më i shëndetshëm që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja.

Google search engine

Ne ju këshillojmë ta konsumoni, sidomos në këtë periudhë dimri. Përveçse është shumë i shëndetshëm, është shumë i shijshëm. Një lugë mjaltë përmban 64 kalori, nuk ka përmbajtje të kolesterolit, yndyrës dhe sodiumit.

Google search engine

Më poshtë ju tregojmë disa përfitime nga mjalti!

– Ndihmon në pakësimin e reaksioneve alergjike, pasi ka përmbajtje të polenit.

– Lufton kundër anemisë

– Qetëson kollitjen prandaj preferohet shumë të konsumohet gjatë stinëve të ftohta, gripit dhe ftohjes.

– Ndihmon në mënyrë natyrale të flini më mirë, konsumimi i mjaltit rrit nivelet e seratoninës dhe insulinës, ndërsa trupi sistematikisht i konverton në melatoninë, dhe kjo ndihmon të keni gjumë të rregullt.

– Konsiderohet si antibiotik natyral, me të mund të mjekoni të djegurat e gjithashtu ka përmbajtje antibakteriale.

– Ka përmbajtje të madhe të antioksidantëve dhe kalciumit prandaj ndikon në përmirësimin e memories.

– Stimulon apetitin gjithashtu lufton temperaturën, ndërsa konsiderohet si një shërues natyral për lëkurën

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments