Thursday, June 20, 2024
HomeLajmeOsmani takohet me përfaqësues të disa shteteve të NATO-s

Osmani takohet me përfaqësues të disa shteteve të NATO-s

Google search engine

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të enjten ka zhvilluar takim dypalësh në Bruksel me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg, nga ku iu dha mbështetje në rrugën integruese. Përveç me të, Osmani ka zhvilluar edhe disa takime të tjera për të cilat ka njoftuar të premten.

Google search engine

Ajo ka takuar përfaqësuesin e përhershëm të Turqisë në NATO, Zeki Levent Gumrukcu, të cilit i ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e fuqishme turke për ta ndihmuar Kosovën në anëtarësimin në NATO.

Google search engine

“Diskutuam paqen dhe stabilitetin në rajon dhe përpjekjet për t’i ruajtur të arriturat tona të përbashkëta”, ka shkruar ajo në Tëitter.

Një takim e ka pasur edhe me përfaqësuesit e QUINT-it në NATO, me të cilët Osmani ka thënë se shikuan mundësi kreative për progres dhe integrim euroatlantik.

“Diskutuam mbi sfidat e sigurisë në rajon dhe rolin konstruktiv të Kosovës”, ka shtuar Osmani.

Ndërkohë, bisedë ka zhvilluar edhe me ambasadoren amerikane, Julianne Smith, të cilës i ka thënë se Kosova është e përkushtuar për fuqizimin e partneritetit me SHBA-në.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments