Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionTë mira për tretjen, lëkurën, ulin sheqerin dhe presionin e gjakut –...

Të mira për tretjen, lëkurën, ulin sheqerin dhe presionin e gjakut – dobitë e shumta nga kumbullat

Google search engine

Kumbullat janë një frut jo vetëm i shijshëm dhe i larmishëm në shije, por edhe i pasur me lëndë ushqyese që ofrojnë përfitime të shumta për shëndetin e njeriut.

Google search engine

Ekzistojnë më shumë se 2.000 lloje të ndryshme kumbullash, të cilat ndryshojnë në ngjyrë, madhësi, shije dhe strukturë. Kumbullat janë me pak kalori, të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Janë burim i vitaminës C, vitaminës K dhe vitaminës A, si edhe mineraleve, si kaliumi dhe bakri.

Google search engine

Përveç kësaj, kumbullat njihen për aktivitetin e tyre të lartë antioksidues që ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe i mbron qelizat nga dëmtimi. Vlera e tyre ushqyese, vetitë antioksiduese dhe përfitimet e shumta shëndetësore i bëjnë një pjesë të rëndësishme të një diete të ekuilibruar.

Përfitimet shëndetësore nga kumbullat

Presion më i ulët i gjakut

Sipas një studimi të vitit 2010, pjesëmarrësit që pinin lëng kumbulle dhe hëngrën kumbulla të thata, kishin presion më të ulët të gjakut sesa grupi i kontrollit që nuk i konsumonin ato.

Përmirësim i tretjes

Fibrat e pranishme te kumbullat nxisin tretjen e rregullt, duke lehtësuar kalimin e ushqimit përmes zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.

Kontrolli i glukozës në gjak

Fibrat dhe fitonutrientët në kumbulla mund të ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak, duke i bërë ato të dobishme për njerëzit me diabet. Sipas ekspertëve shëndetësorë, indeksi i ulët glikemik që gjendet te kumbullat mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të glukozës duke çuar në një rrezik më të ulët për zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Shëndeti i kockave

Vitamina K e pranishme në kumbulla luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të kockave duke nxitur mineralizimin e tyre. Sipas studimeve, subjektet që hanin kumbulla të thata dhe morën suplemente të vitaminës D dhe kalciumit kishin përmirësuar ndjeshëm densitetin e kockave.

Shëndeti i lëkurës

Vitamina C mbështet prodhimin e kolagjenit, një proteinë e rëndësishme për shëndetin e lëkurës.

Kumbullat janë të ulëta në kalori

Me 30 kalori, një kumbull e vogël është jo vetëm një rostiçeri e shkëlqyer, por edhe ndihmon për të plotësuar dëshirën për ëmbëlsirat. Kjo do të thotë se kumbullat mund të jenë ideale për ata që janë në dietë ose duan të reduktojnë marrjen e kalorive.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments