Monday, March 4, 2024
HomeShëndetësi/NutricionPër këto yndyra të shëndetshme ka nevojë organizmi

Për këto yndyra të shëndetshme ka nevojë organizmi

Google search engine

Studimet kanë treguar se duhet të konsumojmë një sasi të caktuar yndyrash në ditë për të qenë të shëndetshëm.

Google search engine

Yndyrat nuk duhet të përjashtohen dhe dietat pa yndyra nuk janë të përshtatshme për askënd.

Google search engine

Megjithatë është e rëndësishme të zgjidhni llojet e duhura të yndyrave.

Google search engine

Yndyrat e ngopura ndryshe “yndyrat e këqija” mund të kenë efekte dëmtuese në shëndetin tuaj, ndërsa yndyrat e pangopura të njohura si “yndyrat e mira” mund të jenë të dobishme për shëndetin.

Nëse doni të kontrolloni peshën tuaj dhe në të njëjtën kohë të jetoni shëndetshëm, pa frikë mund të konsumoni këto ushqime dhe pse janë të etiketuar si të yndyrshme.

Arrat, e verdha vezës, avokado, djathi kaçkavall, vaji i kokosit, salmoni, biftek.

Ushqyes të dobishëm si vitaminat, antioksidantët si dhe acidet yndyrore thelbësore omega-6 dhe omega-3. Rekomandohet zëvendësimi i yndyrnave të ngopura dhe transitore me vajrat e pangopur.

Zhyteni bukën në vaj ulliri në vend që ta lyeni me gjalpë, përdorni vajra bimore ose margarinë në vend te gjalpit në gatime dhe ëmbëlsira.

Google search engine
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments