Thursday, June 20, 2024
HomeShëndetësi/NutricionLëngu i panxharit pastron mëlçinë dhe ul presionin e gjakut

Lëngu i panxharit pastron mëlçinë dhe ul presionin e gjakut

Google search engine

Panxhari i kuq dhe rrepat konsiderohen gjerësisht si dy nga perimet që ofrojnë lëngje me vlera madhështore për organizmin.

Google search engine

Konsumimi i lëngut të panxharit

Google search engine

Përdorimi i lëngut të panxharit i mundëson organizmit fuqi të pazakonta për të parandaluar problemet shëndetësore. Ai përdoret sidomos për zhvillimin e qelizave të dëmshme dhe sëmundjeve të këqia që prekin sistemin e zorrëve, stomakun, mushkëritë, gjirin dhe prostatën.

Panxhari i kuq luan një rol shumë të rëndësishëm në kuzhinën shqiptare. Ai pastron mëlçinë dhe ul presionin e lartë të gjakut.

Përmbajtja e pasur e panxharit të kuq me magnez forcon kockat. Po ashtu i jep zgjidhje krejt të vlefshme për funksionimin shëndetësor të sistemit muskulor dhe nervor.

Për të qenë në gjendje të merren përfitimet e lartpërmendura, panxhari i kuq duhet të konsumohet më mirë i freskët në formën e lëngut.

Një filxhan ditor me 150 ml lëng panxhar përmirëson ndjeshëm qëndrueshmërinë e organizmit dhe presionin e gjakut tek pacientët, siç tregon një studim i fundit.

Konsumimi i lëngut të rrepave

Lëngu i rrepave është një pije gjerësisht e përhapur. Ai përdoret si shoqëruese e pjatave me bazë mishi, por përdoret mjaft edhe thjesht si lëng i mirëfilltë.

Studimet tregojnë se rrepa mund të përdoret pothuajse si një alternativë ndaj antibiotikëve dhe ofron një zgjidhje natyrore që i zëvendëson mirë ato ilaçe.

Gjithashtu lëngu i rrepave të shtrydhura mund të përdoret si zgjidhje natyrale për të trajtuar aneminë.

Lëngu i rrepës ul kolesterolin e keq në trup, duke parandaluar goditjet dhe ataket e zemrës dhe mpiksjen e gjakut. Po ashtu edhe sëmundjet e ndryshme të organit më të rëndësishëm të trupit.

Lëngu i rrepave të çdo ngjyre ndihmon për të qetësuar nervat tuaja. Ajo gjithashtu forcon kockat dhe dhëmbët, pasi ajo është një burim i mirë i kaliumit dhe kalciumit. Ndihmon shumë për të parandaluar zhvillimin e perdeve apo kataraktit të syve.

Një dozë ditore prej 100 – 150 ml me lëng rrepash është e mjaftueshme për të përfituar të mirat e mësipërme.(agroweb)

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments