Thursday, June 20, 2024
HomeKryesoreMbi 400 dëshmitarë rrëfehen në dy libra mbi krimet serbe në Kosovë

Mbi 400 dëshmitarë rrëfehen në dy libra mbi krimet serbe në Kosovë

Google search engine

24 vjet punë, hulumtim e kërkim. Kaq iu deshën gazetarit Safet Krivaça, që t’i vë në dritë dy botime mbi krimet e masakrat e  Serbisë të bëra në Kosovë.

Google search engine

“Ferri drejt varrezës masive” dhe “Ura e lotëve”, janë shkrime, që Krivaça, tha në Sytë 7 në Klan Kosova, mund të përdoren nga institucionet e Kosovës, për ta paditur Serbinë për krime lufte, njofton Klankosova.tv.

Google search engine

Sipas tij, në këto dy botime, janë më se 400 dëshmitarë të dorës së parë, që kanë rrëfyer për të krimet e ndjera e të para të militarëve serb në periudhën 1998-1999.

Krivaça në Sytë 7 në Klan Kosova tha se libri “ferri drejt varrezës masive” është rekomanduar nga psikologët që të mos lexohet nga gjeneratat nën moshën 18 vjeçare. Kjo, pasi sipas tij, në të ka rrëfime të tmerrshme mbi llojin e masakrës e gjenocidit që kanë kryer serbët ndaj shqiptarëve në Kosovë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments