Saturday, April 20, 2024
HomeLajme“Ndërtesa u shemb mbi ne, Zoti na shpëtoi”, babai përshkruan momentin kur...

“Ndërtesa u shemb mbi ne, Zoti na shpëtoi”, babai përshkruan momentin kur ai dhe familja e tij shpëtuan

Google search engine

Një burrë ka përshkruar momentin kur nxori gruan dhe fëmijët e tij nga shtëpia e tyre në Siri, teksa ajo u shemb rreth tyre, raporton Sky News.

Google search engine

Osama Abdelhamid beson se ai është një nga pak njerëz nga ndërtesa katërkatëshe që mbijetoi.

Google search engine

Tërmeti e zgjoi atë dhe gruan e tij, të cilët kapën katër fëmijët e tyre dhe vrapuan drejt daljes.

“Kur arritëm në hyrje të ndërtesës ajo u shemb totalisht mbi ne.

“Zoti na shpëtoi dhe na ra një derë prej druri, e cila na shpëtoi”.

Duke pritur në një spital, ai tha se tre nga fëmijët e tij pësuan plagë në kokë dhe në fytyrë.

“Falë Zotit erdhëm këtu dhe morëm ndihmën e parë.

“Asnjë nga njerëzit në tre katet e tjera nuk ka mbijetuar.”

Me lot në sy shtoi: “Kam rilindur, falë Zotit”.

Në krye të mbi 1300 të vrarëve, më shumë se 5300 njerëz janë plagosur vetëm në Turqi pas tërmetit 7.8 ballë.

Përtej kufirit në Siri, numri i të plagosurve është i paqartë, por pacientët po mbushin korridoret e spitalit.

Dr Majdi Ibrahim, kirurg në spital, tha: “Sot pas tërmetit filluam të marrim shumë raste, qindra viktima.

“Deri tani numri është rreth 100.

“Ne e dimë dhe kemi informacione se qindra pacientë janë ende nën rrënoja. Situata është shumë e keqe, ne kemi nevojë për ndihmë urgjente.”

 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments