Thursday, June 20, 2024
HomeDiasporaOsmani në Itali: Serbët në veri të Kosovës kanë frikë nga bandat...

Osmani në Itali: Serbët në veri të Kosovës kanë frikë nga bandat kriminale të Vuçiqit

Google search engine

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka qëndruar për vizitë në Itali, ku ka zhvilluar një serë takimesh të rëndësishme atje.

Google search engine

Me këtë rast, ajo ka zhvilluar një intervistë për gazetën e përditshme italiane “Corriere”, ku ndër të tjera, ka përmendur edhe tensionet në veri të Mitrovicës për të cilat e ka fajësuar Serbinë, transmeton Klan Kosova.

Google search engine

“Para së gjithash, po rritet ndikimi rus në Serbi: Beogradi ka dhënë dritën jeshile për hapjen e të ashtuquajturave qendra humanitare ruse, të cilat sipas ShBA-së nuk janë gjë tjetër veçse qendra spiunazhi dhe e kanë shndërruar kufirin me Kosovën në një strehë për ata që janë nën sanksione evropiane”.

“Arsyeja e dytë ka të bëjë me bandat në veri të Kosovës të paguara, të mbështetura, të nxitura, të armatosura nga Vuçiqi: kriminelët serbë që prej kohësh janë në listat e zeza të ShBA-së dhe Britanisë së Madhe, ajo që quhet mafia ballkanike dhe që nuk e pëlqen vendosmërinë me të cilën ne po e luftojmë dhe prandaj përdorim dhunë ndaj nesh”.

Tutje Osmani e ka quajtur Vuçiqin si mbretëreshë të dramave duke thënë se është edhe zjarrvënës, e edhe zjarrfikës: “fillimisht i përdor këto banda për të na destabilizuar, pastaj shkon vërdallë duke folur për paqen”.

“Kushtetuta jonë mbron pakicat më shumë se çdo tjetër në Evropë. Ne u frymëzuam nga traditat më të mira të të drejtave të njeriut, sepse donim të siguroheshim që të gjithë ndjehen të sigurt dhe të mirëpritur. Ne ishim të parët që u diskriminuam, ne e dimë se çfarë do të thotë. Serbët nuk kanë pasur kurrë probleme pas luftës: sigurisht që ka pasur incidente, por ato ndëretnike janë 0.03% e totalit dhe janë në rënie”.

“Problemi është se serbët në veri të Kosovës janë në kufi me Serbinë dhe Vuçiqi i përdor si pengje: ata nuk kanë frikë nga unë, ata kanë frikë nga bandat serbe që hyjnë në shtëpitë e tyre, ua djegin makinat, kërcënojnë fëmijët e tyre. Një situatë shumë e vështirë”, ka shtuar Osmani.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments