Monday, May 27, 2024
HomeAuto-TechFerrari më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand kushton...

Ferrari më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand kushton…

Google search engine

Një Ferrari 250 GTO i vitit 1962 është shitur për 51.705 milionë dollarë,kësisoj duke u bërë makina më e shtrenjtë nga prodhuesi italian i shitur ndonjëherë në ankand.

Google search engine

Shitja rekorde u zhvillua në Sotheby’s në Nju Jork të hënën, pasi makina u ofrua publikisht për herë të parë në 38 vjet.

Google search engine

Gord Duff, Shefi Global i Ankandeve të RM Sotheby’s, tha se shitja nxjerrë në pah statusin e pashembullt të këtij Ferrari si një nga objektet më të dëshirueshme në botë.

“Ky transaksion i shton një kapitull të ri një automjeti me një trashëgimi të pakrahasueshme,” tha Duff në një deklaratë për shtyp, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Tani, ajo renditet ndër makinat më të shtrenjta të shitura në ankand, një dëshmi e vërtetë për vendin e saj të veçantë në histori”, shtoi ai.

Vetëm 39 shembuj të 250 GTO u ndërtuan nga marka legjendare italiane midis viteve 1962 dhe 1964, dhe është jashtëzakonisht e rrallë që një pronar të ndahet me një të tillë me çdo çmim.

Ky shembull, numri i shasisë 3765, është një nga vetëm 34 të ndërtuara me karrocë Tipo 1962, dhe i vetmi prej tyre që ka garuar nga ekipi i garave të Scuderia Ferrari, i paraqitur në gara të tilla si Le Mans 24 Hours.

“Duke pretenduar origjinë unike të ndërtimit dhe një origjinë të jashtëzakonshme të garave në periudhë, kjo GTO spektakolare është ndër shembujt më të veçantë të modelit,” shkroi shtëpia e ankandeve në listë, e cila e faturoi shitjen si një shans të jashtëzakonshëm për të fituar Graalin e Shenjtë të Panteoni i makinave sportive, ai që duhet shijuar për mundësinë që është.

Rrallësia e tij do të thotë se është paraqitur në disa revista të fokusuara në Ferrari gjatë dekadave, dhe Sotheby’s sugjeron që disponueshmëria publike e një GTO të tillë të veçantë mund të mos përsëritet kurrë brenda jetës sonë.

Ndërsa 3765 tani është Ferrari më i shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ankand, një tjetër 250 GTO mban rekordin për Ferrarin më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë.

Koleksionisti i njohur i makinave David MacNeil, themeluesi dhe CEO i kompanisë së automobilave WeatherTech, bleu shasinë 4153 GT për 70 milionë dollarë në 2018.

Në atë kohë, James Knight, kryetar i grupit të automobilizmit në shtëpinë e ankandeve në Mbretërinë e Bashkuar Bonhams, krahasoi 250 GTO me disa nga veprat më ekskluzive të artit në botë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments