Saturday, April 20, 2024
HomeSportUEFA më në fund thyen heshtjen për skandalin e puthjes së Rubiales...

UEFA më në fund thyen heshtjen për skandalin e puthjes së Rubiales me Hermoson

Google search engine

UEFA më në fund ka shprehur një qëndrim ndaj Presidentit të Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll, Luis Rubiales, pas puthjes së tij me futbollisten Jenni Hermoson, gjatë festimeve të Kupës së Botës.

Google search engine

Rubiales e puthi Hermoson dy të diela më parë para miliona njerëzve, përpara se të përpiqej të fshinte incidentin, duke i quajtur ‘idiotë’ ata që e kritikonin atë.

Google search engine

RFEF më pas lëshoi ​​një deklaratë në emër të Hermoso, për të cilën as ajo nuk pranoi, përpara se Rubiales të publikonte një video ku ai kërkonte falje nëse dikush ishte lënduar nga kjo, duke thënë se ishte një gabim – një video që ai i bëri presion Hermosos që të shfaqej.

Hermoso, përmes sindikatës dhe agjencisë së saj njoftoi të enjten e kaluar se do të ndiqte veprime kundër Rubiales, pas së cilës ai pritej të jepte dorëheqjen, por në vend të kësaj ai konfirmoi qëndrimin në krye të RFEF.

Që atëherë FIFA e ka pezulluar Rubiales për 90 ditë, ndërsa Ministria e Sportit e ka çuar çështjen në një gjykatë për të vepruar kundër tij.

Rubiales mban gjithashtu një pozicion si Zëvendës-President i UEFA-s, të cilët deri më tani kanë heshtur për këtë çështje derisa Presidenti Aleksander Ceferin më në fund foli për këtë çështje në një intervistë me L’Equipe.

“Unë jam një avokat dhe një nga nënkryetarët e FIFA-s. Çështja e tij është në duart e organit disiplinor të Federatës Ndërkombëtare. Çdo koment që mund të bëja do të tingëllonte si presion. Më duhet të them vetëm se më trishton fakti që një ngjarje si kjo e lë në hije fitoren e përzgjedhjes spanjolle”, ka thënë fillimisht Ceferin.

“Sot u takova me Laura McAllister për të gjetur mënyra për të ndryshuar mënyrën se si sillemi. Ne duhet të bëjmë më shumë”.

Ceferin e dënoi Rubialesin, por nuk shkoi më tej vetëm se quajti atë të papërshtatshme.

“Sigurisht, ajo që ai bëri ishte e papërshtatshme. Të gjithë e dimë. Shpresoj se ai e di që ishte e papërshtatshme”, përfundoi i pari i UEFA-s.

 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Google search engine
Google search engine

Most Popular

Google search engine
Google search engine

Recent Comments