Ballina Kryesore Dy mace dolën pozitive me koronavirus, por a infektojnë njerëzit? Ja çfarë...

Dy mace dolën pozitive me koronavirus, por a infektojnë njerëzit? Ja çfarë thonë ekspertët


Shumë njerëz nëpër botë e kanë gjetur veten të izoluar në shtëpi me macen ose qenin e tyre, duke pyetur veten nëse ata mund të jenë gjithashtu në rrezik nga koronavirusi.

Deri më tani, dy mace një në Belgjikë, tjetra në Kinë – dhe një qen (gjithashtu në Kinë) kanë testuar pozitive me koronavirus. Ekspertët besojnë se të tre kafshët me gjasë kontraktojnë virusin nga pronarët e tyre.

Një studimi i ri sugjeron që macet mund të jenë më të ndjeshëm ndaj infeksionit nga koronavirusi i ri, dhe mund të jenë në gjendje ta përhapin atë te macet e tjera. Ende nuk ka prova që sugjerojnë që kafshët shtëpiake mund të infektojnë njerëzit dhe qentë nuk ka të ngjarë të jenë të prekshëm.

Studiuesit në Kinë zbuluan se, pasi një grup prej gjashtë mace u ekspozuan përqendrimeve të larta të koronavirusit të romanit, ata duket se ishin të infektuar, me dëshmi të virusit të gjetur në traktet e sipërme të frymëmarrjes dhe feces. Studimi zbuloi se virusi gjithashtu u përhap në një mace në një kafaz aty pranë, me gjasë përmes pikave të frymëmarrjes.

Studiuesit zbuluan se virusi nuk përhapet  tek qentë (ose derra, pula ose rosat). Edhe pse dy prej qenve të ekspozuar ndaj koronavirusit më vonë u testuan pozitivë për virusin në feces, virusi nuk u gjet në organet e tyre të brendshme ose në traktin respirator.

Ekspertët thonë se shumica e kafshëve shtëpiake me gjasë nuk janë në rrezik, dhe nuk ka asnjë provë që virusi mund të përhapet tek pronarët e kafshëve shtëpiake.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ende nuk kanë marrë ndonjë raport për kafshët e infektuara. Shoqata Amerikane e Mjekësisë Veterinare ka vazhduar të theksojë se nuk ka asnjë arsye të mendoni se kafshët shtëpiake mund të përhapin sëmundjen te njerëzit. Organizata Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore për Shëndetin e Kafshëve deklaruan në 2 Prill se nuk ka pasur raste të raportuara të kafshëve shtëpiake që transmetojnë koronavirusin tek njerëzit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here