Ballina Kryesore Fushata e egër e Serbisë kundër Kosovës

Fushata e egër e Serbisë kundër Kosovës


Fushata e egër e Serbisë kundër Kosovës nuk ka të ndalur dhe këtë më së miri e dëshmon deklarata e fundit e ministrit të Brendshëm të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, që ka bërë të ditur se do të vazhdojnë të luftojnë fuqishëm kundër pranimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare siç është edhe rasti i INTERPOL-it.

Në një postim në Twitter, Stefanoviq ka shkruar se: “Po fillon faza e fundit e luftës tonë! Do të japim gjithçka nga vetja që Kosova të mos realizojë synimet e saj. Do të luftojmë deri në sekondën e fundit të votimit”.

Në anën tjetër delegacioni i Serbisë ka njoftuar se nga nesër do të fillojnë me aktivitete intensive diplomatike në Santiago të Kilit, që edhe këtë vit të parandalojnë pranimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare të policisë e njohur ndryshe si INTERPOL.

Kujtojmë që kohë më parë ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, pati deklaruar se në rast se Kosova arrin të anëtarësohet në INTERPOL, ai do të japë dorëheqje nga posti që ai e ushtron në qeverinë e Aleksandar Vuçiqit. /Telegrafi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here