Ballina Kryesore Haradinaj: Bujqësia me prioritet të lartë në konceptin 100% Kosovë

Haradinaj: Bujqësia me prioritet të lartë në konceptin 100% Kosovë


Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se bujqësia është me prioritet të lartë në konceptin 100% Kosovë, njofton Klan Kosova.

Përmes një postimi në Facebook, ai tha se të gjithë ata që mbushin hambarin e Kosovës, meritojnë mbështetje të pakursyer nga qeveria.

“Bujqësia me prioritet të lartë në konceptin 100% Kosovë. Të gjithë ata që mbushin hambarin e Kosovës, meritojnë mbështetje të pakursyer nga qeveria.

Zotimi im për njerëzit punëtorë është ky:
Rritja e pagesave direkte – subvencioneve për bujqësi:

Vreshtari nga €1000 në €1300 për hektar;

Perimtari nga €300 në €600 për hektar;

Drithëra nga €150 në €300 për hektar;

AgroFondi për sigurimin e dëmëve bujqësore;

Fondi per konsolidimin e tokave bujqësore (oazat bujqësore);

Zotimet e mia, do t’i ndaj sonte me njerëzit punëtorë të Rahovecit e Gjakovës. Shihemi bashkë në Ratkoc dhe Rugovë të Hasit”, ka shkruar Haradinaj.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here