Ballina Kryesore “Zgjoi” vazhdon për “Oscar”, futet në listën e ngushtë bashkë me 14...

“Zgjoi” vazhdon për “Oscar”, futet në listën e ngushtë bashkë me 14 filma tjerë ndërkombëtarë


“Zgjoi” hyri në mesin e 15 filmave të përzgjedhur për kategorinë e filmave ndërkombëtar, apo thënë ndryshe “Zgjoi” është pjesë e listës së ngushtë për të kaluar tutje drejt çmimeve “Oscar”.

Më 8 shkurt bëhen të ditur 5 filmat e nominuar në këtë kategori derisa më 27 mars do të mbahet ceremonia kryesore.

’Zgjoi’ është një dramë e zjarrtë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrijes, e cila, si shumë nga të vejat në fshatin e saj patriarkal në Kosovë, duhet të gjejë një mënyrë për të siguruar familjen e tyre.

Në sfondin e trazirave civile të Evropës Lindore dhe mizogjinisë së vazhdueshme, Fahrije dhe gratë e fshatit të saj bashkohen në një luftë për të gjetur shpresë përballë një të ardhmeje të pasigurt.

Zgjoi me regji të Blerta Bashollit, ka fituar edhe dy çmime në edicionin e sivjetmë të Festivalit “Arcs Film Festival”.

Së fundmi, regjisorja Blerta Basholli ka bërë të ditur se filmi i saj është përfshirë në “Filmat më të mirë të vitit 2021, sipas kritikëve të radios “WBUR”, e cila është e vendosur në Boston, Massachusetts, në pronësi të Universitetit të Bostonit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here