Ballina Kryesore Covid-19 po e kërcënon sërish sportin

Covid-19 po e kërcënon sërish sportin


Një valë e re COVID-19 ka prishur tashmë planet e shumë garave në mbarë botën, me Lojërat Olimpike Dimërore, Australian Open dhe Kupën e Kombeve të Afrikës që janë planifikuar të fillojnë në dy muajt e parë të vitit 2022.

Është ende e pasigurt nëse turnetë e lartpërmendur do të zhvillohen pas shpërthimit të variantit të ri të COVID-19, Omicron, ndërsa ndeshjet po shtyhen në Premier League, plus lojtarët po shkojnë në izolim në Real Madrid dhe NBA.

Real Madrid dhe Premier League

Të dy ekipet e basketbollit dhe futbollit të Real Madridit kanë në skuadra anëtarët dhe staf që rezultuan pozitivë për COVID-19, me Marcelo, Gareth Bale, Marco Asensio, Andriy Lunin dhe Rodrygo Goes që munguan në duelin e së dielës me Cadiz pas kontraktimit të koronavirusit.

Gara që është prekur më shumë nga vala e re është Premier League, ku deri në 10 ndeshje u pezulluan për shkak të rasteve të shumta në skuadra të ndryshme si Tottenham Hotspur dhe Manchester United.

Klubet menduan të anulonin një nga ditët festive, por më në fund vendosën të mos e bënin këtë pavarësisht ankesave nga disa trajnerë si Thomas Tuchel i Chelseat.

NBA është pranë pezullimit

Debatet u ndezën përpara njoftimit të NBA-së kur Kyrie Irving u ndalua nga seancat stërvitore të Brooklyn Nets për refuzimin e vaksinimit.

Irving u lejua të kthehej në aksion, por më pas ai rezultoi pozitiv për COVID-19 së bashku me shokët e skuadrës Kevin Durant dhe James Harden .

Nadal rezulton pozitiv

Ndërsa yjet e tenisit si Novak Djokovic, Stefanos Tsitsipas dhe Dominic Thiem refuzuan të zbulojnë statusin e tyre të vaksinimit në të kaluarën, lojtarëve u kërkohet të vaksinohen plotësisht për të marrë pjesë në Australian Open.

Djokovic do të marrë pjesë në turne, por Pierre Hugues-Herbert u largua për shkak të rregullave të vaksinimit.

Ndërkohë, Rafa Nadal rezultoi pozitiv për COVID-19 pasi u kthye në aksion në një ekspozitë në Abu Dhabi dhe ai është i dyshimtë për Australian Open.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here