Ballina Kryesore Nga Lada në Jeep: me ç’makina e nisën karrierën personazhe të Formula...

Nga Lada në Jeep: me ç’makina e nisën karrierën personazhe të Formula 1


Ju mund të gjeni superautomjete shumë të shtrenjta dhe unike në garazhet e shoferëve të Formula 1, por sigurisht që nuk ishte gjithmonë kështu.

Disa e filluan karrierën e tyre me makina çuditërisht të zakonshme.

Cilat ishin ato makina?

Kimi Räikkönen – Lada Riva

Piloti finlandez dhe kampion bote në 2007 mban në garazhin e tij, ndër të tjera, modelet Rolls-Royce Wraith dhe Ferrari Enzo, F12 dhe 488 Pista. Sidoqoftë, ai filloi me diçka shumë më të thjeshtë – Lada Riva, të cilën ai e quajti si “shumë e besueshme dhe e përsosur”.

Lewis Hamilton – Mini Cooper

Makina e parë e Lewis Hamilton ishte një Mini Cooper i përdorur, të cilin ai e bleu në 2002, menjëherë pasi mori patentën e shoferit. Aktualisht, gjashtë herë kampioni i Formula 1 ka McLaren P1, LaFerrari dhe LaFerrari Aperta dhe Mercedes 300 SL në koleksionin e tij, ndër të tjera.

Nico Rosberg – Audi RS6

Nico Rosberg fitoi titullin 2016. Djali i Keke Rosberg (kampion F1 në 1982), pasi kaloi testin e drejtimit, mori një Audi RS6 si një dhuratë nga babai i tij.

Jenson Button – Vauxhall Cavalier Mk3

Kampioni botëror i vitit 2009 filloi aventurën e tij të makinës me 2,000 £ Vauxhall Cavalier (Opel Vectra). Tani në garazhin e Jenson Button mund të gjejmë Ferrari F40, McLaren P1 dhe Ferrari F355.

Mark Webber – Toyota Corona

Ish-piloti australian i Formula 1 tani ka një koleksion Porsche 911, por makina e tij e parë ishte një Toyota Corona e vitit 1969.

David Coulthard – Renault 5

Pas vdekjes tragjike të Ayrton Senna në 1994, David Coulthard zëvendësoi brazilianin në Williams. Ai e përfundoi karrierën e tij në Formula 1 në 2008, dhe në 2001 ai arriti të fitonte titullin e nënkampionit të botës. Makina e tij e parë ishte një Renault 5 dhe ai aktualisht drejton, ndër të tjera, një Mercedes SLS AMG dhe një oldtimer të vitit 1971 Mercedes 280 SL.

Mario Andretti – Chevrolet Bel Air

Mario Andretti, i lindur në Motovun, Istria, fitoi tituj në Formula 1, Kampionatin Botëror të Prototipit, IndyCar, Nascar car. Makina e tij e parë ishte një Chevrolet Bel Air e vitit 1957, të cilën ai dhe vëllai i tij e trashëguan nga babai i tyre.

Jackie Stewart – Austin A30

Sir Jackie Stewart është një tri herë kampion bote në F1. Në moshën 17 vjeç, ai bleu një Austin të ri A30, të cilin e fitoi duke punuar me zell në punëtorinë e babait të tij.

Ayrton Senna – Willis Jeep

Kampioni tre herë i Formula 1 u rrit në një fermë në Brazil dhe në moshën 7-vjeçare ishte në gjendje të ngiste xhipin e babait të tij Willis.

/tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here