Ballina Kryesore Zemaj: 47 raste pozitive me COVID-19, masat e qeverisë po japin rezultate

Zemaj: 47 raste pozitive me COVID-19, masat e qeverisë po japin rezultate


Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka njoftuar se gjatë 24 orëve janë shënuar 47 raste të reja me COVID-19.

Zemaj tha se masat anti-COVID të ndërmarra nga qeveria po vazhdojnë të japin rezultate.

“Masat anti Covid të marra nga Qeveria e Kosovës pas rekomandimeve të IKSHPK-së, dhe konsultave me ekspertë të fushës dhe Bordit këshilldhënës po vazhdojnë të japin rezultate.Edhe sot, nga 525 testime sa janë bërë brenda 24 orëve, 47 kanë rezultuar pozitiv me Covid 19.Këto rezultate dhe kjo situatë e menaxhueshme assesi nuk duhet të kthehet në pakujdesi”.

Njoftimi i plotë:

Masat anti Covid të marra nga Qeveria e Kosovës pas rekomandimeve të IKSHPK-së, dhe konsultave me ekspertë të fushës dhe Bordit këshilldhënës po vazhdojnë të japin rezultate.
Edhe sot, nga 525 testime sa janë bërë brenda 24 orëve, 47 kanë rezultuar pozitiv me Covid 19.
Këto rezultate dhe kjo situatë e menaxhueshme assesi nuk duhet të kthehet në pakujdesi.
Të gjithë së bashku, jemi partner në proces, të gjithë akterët duhet të marrin dhe t’i kryejnë përgjegjësitë që i ngarkon ligji në mënyrë që virusit mos t’i japim këmbë por ta minimizojmë prezencën e tij.
Shëndeti është edhe mision për të ruajtur shëndetin indivual dhe nga ai induvidual edhe atë kolektiv duhet të jetë mision i të gjithëve, andaj secili të japim maksimumin për ta luftuar virusin.
Tashmë kur edhe shtetet evropiane, kanë filluar ta largojnë Kosovën nga lista e zezë sa i përket prezencës së Covid-it, ne kemi motiv shtesë për të qenë bashkë për ta fituar betejën.
Koordinimet e mëtejme, me faktorët relevantë, vijojnë sot, neser, me baza të rregullta.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here