Ballina Diaspora Shpallje trishtuese në zemër të BE-së: po ia beh fillimi i valës...

Shpallje trishtuese në zemër të BE-së: po ia beh fillimi i valës së dytë COVID

Pneumonia coronavirus


Kancelari austriak Sebastian Kurz paralajmëroi qytetarët për situatën dramatike në lidhje me situatën epidemiologjike dhe vlerësoi se vendi së shpejti do të përballet me një mijë njerëz të infektuar rishtas në ditë.

“Ajo me të cilën po përballemi është fillimi i valës së dytë. Numri i të infektuarve rishtazi po rritet dita ditës,” theksoi ai në një deklaratë me shkrim për agjensinë APA.

Ai i tha popullatës që t’u përmbahen të gjitha masave.

“Dy javë më parë, kishim rreth 350 infeksione të reja në ditë, dhe dje edhe më shumë se 850. Zhvillimi është veçanërisht dramatik në Vjenë, ku kemi rreth 50 përqind të të gjitha rasteve të reja në Austri. Së shpejti do të kapërcejmë numrin e 1.000 të infektuarve të rinj në ditë,” tha Kurz.

Kurz u kërkoi qytetarëve të zvogëlojnë kontaktet shoqërore, të mbajnë maska ​​dhe të mbajnë distancën e tyre në të gjitha vendet.

Pavarësisht nga situata e përkeqësuar epidemiologjike, kancelari mban deklaratën e tij në fund të gushtit se “drita në fund të tunelit është në sy” dhe se do të jetë normale përsëri verën e ardhshme.

“Sidoqoftë, vjeshta dhe dimri do të jenë të vështira për të gjithë ne. Kjo është arsyeja pse tani të gjithë duhet të kapërcejmë muajt e ardhshëm së bashku me të njëjtën disiplinë si në pranverë,” tha Kurz./tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here