Ballina Ambient Ambient/Corona humane: si po e godet vrasësin e 7 milion njerëzve në...

Ambient/Corona humane: si po e godet vrasësin e 7 milion njerëzve në vit


Ndotja e ajrit është tashmë një problem shëndetësor global, duke vrarë shtatë milion njerëz në vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Ulja e emetimeve të gazrave serë është mënyra më e mirë për të parandaluar vdekjet e lidhura me ndotjen, thonë shkencëtarët.

Në kryeqytetin indian New Delhi, i cili shpesh është në krye të listës së qyteteve më të ndotura në botë, një rënie prej 60 përqind në PM2.5 u regjistrua nga 23 marsi deri në 13 prill, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Një masë karantinë hyri në fuqi në Indi më 25 mars. India është një nga vendet më të ndotura dhe popullsia është e ekspozuar ndaj 500 përqind më shumë ndotje PM2.5 sesa lejohet në vit.

Në Seul, niveli i grimcave PM2.5 ra me 54 përqind. Dhe ajri i Koresë së Jugut është një nga më substandardët në botë.

Në epiqendrën e pandemisë, qyteti kinez Wuhan, përqendrimi i grimcave PM2.5 ra 44 përqind.

Në Los Angeles, përqendrimet e grimcave PM2.5 ranë 31 përqind në tre javët e marsit në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, dhe Londra dhe Madrid gjithashtu panë ulje të niveleve të ndotjes. /tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here