LAJMI I FUNDIT: Ky shtet shpall pavarësinë

0
54

Parlamenti katalunas ka votuar që ta deklarojë pavarësinë nga Spanja.

Ky veprim u mbështet nga një votim 70-10 të bojkotuar nga deputetët e opozitës, shkruan BBC, përcjell Klan Kosova.

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, më herët u tha senatorëve që pushteti direkt nevojitej për ta rikthyer “ligjin, demokracinë dhe stabilitetin” në Kataloni.

Kriza filloi kur katalunasit mbështetën pavarësinë në një votim ilegal më herët gjatë këtij muaji.