Sallatë ruse

0
113

Sallata ruse është një pijatë e ftohtë, tipike për kuzhinën ruse, e njohur në gjithë botën. Është një pijatë shumë e shijshme me bazë të perimeve të ziera dhe majonezit.

Përgatitja

Përbërësit

  • 3 karrota
  • 200 gram bizele
  • 200 gram bizele
  • 500 gram tranguj turshi
  • 3 vezë të ziera
  • uthull sipas dëshirës
  • kripë sipas dëshirës
  • Pak vaj ulliri
  • 300 gram majonez

Udhëzimet

Pasi ti kemi larë dhe qeruar patatet dhe karrotat i presim në formë të kubit. Së bashku me bizele, karrotën dhe pataten i zijem. Pasi të zihen i lëmë të ftohen. Këshillohet që vezët të nxirren nga frigoriferi gjysmë ore parase të zihen, ujit ku do të zihen vezët i shtohet pakës uthull. Marrim një enë të thellë ku hedhim perimet e prera dhe i përziejm, pastaj perimeve u shtohet edhe majonezi dhe vezët dhe përzihet që të jetë njëlloj e gjithë sallata. E lëmë në frigorifer për një orë përpara konsumimit. Ju bëftë mirë! /Gjellaime.com
Action Coin