Zyrtari i OKB-së: Aleppo është bërë si thertore

0
59
Residents look for survivors at a damaged site after what activists said was a barrel bomb dropped by forces loyal to Syria's President Bashar al-Assad in the Al-Shaar neighbourhood of Aleppo, Syria September 17, 2015. REUTERS/Abdalrhman Ismail - RTX242XG

Shefi i Kombeve të Bashkuara për të Drajtat e Njeriut, Zeid Raad Al Hussein, e ka përshkruar qytetin sirian Aleppo si një thertore, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Në një fjalim ai ka thënë se rrethimi dhe bombardimet në zonën e kontrolluar nga rebelët, janë krime të përmasave historike.

Vetëm në një muaj rreth 500 njerëz janë vrarë dhe 2000 janë lënduar, qysh kur forcat qeveritare të përkrahura nga ato ruse, kanë kryer sulme në këtë pjesë të Sirisë.

Ndërsa, qeveria siriane ka deklaruar se popullata civile po vuan për shkak të terroristëve.

Action Coin