Recetë: Ëmbëlsirë me qumësht

0
415

Receta e plotë për Ëmbëlsirën me qumësht.

Përbërësit

1 lt qumësht

2 filxhana të kafes miell

2 filxhana e gjysmë sheqer

1 lugë margarinë

Vanilje

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i ziejm në një enë dhe presim deri sa të bëhet një masë e trashë, pastaj i’a hedhim një lugë margarinë dhe një vanilje, i ziejm përsëri edhe pak të gjitha së bashku.

Pastaj i mbushim filxhanat me masën e përgaditur dhe i fusim në frigorifer. Pasi të ftohen i nxjerrim nga filxhanat dhe i lyejm me kokos e i zbukurojmë sipas dëshirës.