Si të pastroni mushkëritë nëse keni mbi 5 vite që pini duhan?

0
100

Duhanpirja padyshim se ndikon në mënyrë negative në shëndetin tonë dhe sidomos prek mushkëritë, mirëpo me këtë recetë, e cila madje edhe rekomandohet nga shkencëtarë të ndryshëm edhe për parandalimin e kancerit, ju do t’i pastroni mushkëritë tuaja.

Përbërësit:

  • 1 rrënjë e vogël xhinxheri
  • 2 lugë gjelle shafran
  • 1 litër ujë
  • 400 gram hudhra
  • 400 gram sheqer

Metoda e përgatitjes:

  1. Hidhni ujë në një tenxhere, vendoseni në zjarr dhe shtoni sheqerin.
  2. Kur të fillojë të ziejë, sht0ni hudhrën, xhinxherin e thërmuar dhe shafranin.
  3. Prisni derisa përbërja të ziejë.
  4. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
  5. Mbajeni pijen në frigorifer dhe pini dy lugë gjelle në mëngjes me stomak bosh dhe dy në mbrëmje, pas vaktit të fundit.